فرصت آزمون و خطا در اقتصاد نداریم

خبرگزاری ایسنا

جمال رازقی چهارشنبه ۷ اردیبهشت در جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری فارس که با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی برگزار شد، بیان کرد: در سه سال گذشته میزان استهلاک سرمایه ثابت در واحدهای تولیدی از میزان سرمایه گذاری برتری گرفته و این یک هشدار خطرناک برای کشور است.

او افزود: بر اساس مصوبه ای واردات ماشین آلات تولیدی از مالیات معاف بوده‌اند اما امسال مصوبه‌ای را اعلام کردند که از این بخش نیز مالیات اخذ شود درحالی که شرایط روز به روز برای بخش تولید سخت تر می‌شود این گونه تصمیم‌ها نیز انگیزه برای سرمایه گذاری در بخش تولید کشور را از بین می برد.

رازقی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری سالهاست که بر حمایت و رونق از تولید تاکید دارند، اظهار کرد: برخی از کشورهای همسایه ما فرش قرمز برای سرمایه گذار پهن کرده‌اند و با انواع حمایت‌ها و تسهیلات برای جذب سرمایه گذار تلاش می‌کنند اما در کشور ما بلعکس هر روز با تصمیم‌های غیرکارشناسی سرمایه گذار و تولیدکنندگان را فراری می‌دهند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در انتخاب شعارهای ۱۱ سال گذشته، اضافه کرد: در سالهای اخیر همه شعارهای سال با محوریت مسایل اقتصادی به ویژه تاکید بر تولید نام گذاری شده که تمرکز راهبردی بر موضوع تولید در این سالها دارای یک منطق عمیق علمی و کارشناسی است.

او با بیان اینکه به تاکید مقام معظم رهبری تولید اکسیر حلال مشکلات کشور است ادامه داد: تولید کلید حل مشکل اقتصادی کشور است و در واقع تولید ملی راه اصلی عبور کشور از سختی‌ها و دشواری‌هاست که اگر به مسئله تولید در کشور توجه شود به دنبال آن شاهد رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، کاهش تورم، افزایش درآمد سرانه، رفاه عمومی و در نهایت تقویت اعتماد به نفس ملی خواهیم بود.

رازقی با بیان برخی از مشکلات بخش خصوصی عنوان کرد: نظام بانکی یکی از بخش‌های مشکل زا در حوزه اقتصاد است که عمده مشکل اقتصاد کشور مربوط به نظام بانکی است و علیرغم تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح نظام بانکی، هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده و با این نظام بانکی چگونه می توان انتظار رشد و رونق تولید را داشت.

او تصریح کرد: متاسفانه برخی از تصمیم گیری‌ها در حوزه اقتصاد کشور همراه با آزمون و خطاست به عنوان نمونه بحث قیمت گذاری است که در چند ماه اخیر شاهد تصمیم گیری های متفاوت و غیر شفاف در این زمینه بودیم که به نظر می‌رسد با تصمیم‌هایی مانند این نوع قیمت گذاری‌ها، افزایش ۵۷ درصدی حقوق و افزایش هزینه‌های انرژی – مخابرات و حمل و نقل که در برخی امور شاهد افزایش بیش از ۱۴۰ درصدی برای تولید کننده، قصد تعطیلی واحدهای تولیدی را دارند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس تاکید کرد: ادامه روند فعلی مدیریت اقتصادی تنها به نفع نظام بانکی است.

رازقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از فعالیت‌های اقتصادی دادگستری استان، افزود: عمده مشکلات اقتصادی ما ملی هستند و به همت مدیران بخش دولتی و خصوصی استان تلاش شده مشکلات فعالان اقتصادی در سطح استان با بهره گیری از ابزارهای قانونی از جمله ستاد تسهیل، شورای گفتگو و کارگروه حمایت حقوقی قضایی از فعالیت‌های اقتصادی استان مرتفع شود و از فعالیت اقتصادی استان حمایت قانونی شده است.

او با تاکید بر اینکه برای پیگیری و رفع مشکلات ملی نیازمند حمایت‌های بیشتر نمایندگان استان در مجلس هستیم، گفت: علیرغم روند نزولی فضای کسب و کار در کشور اما به واسطه همین تلاش‌ها و هم افزایی‌ها استان فارس در زمره سه استان برتر کشور در بهبود فضای کسب و کار است که این گواه تلاش بخش دولتی و خصوصی برای تسهیلی شرایط اقتصادی در استان است.

رازقی بیان کرد: امیدواریم در پرتو همت مسئولان کشور و آحاد مردم سال ۱۴۰۱ سال عبور از مشکل اقتصادی کشور و کاهش چشمگیر معضلات معیشتی و رونق تولید باشیم. 

فرصت آزمون و خطا در اقتصاد نداریم