پروژه‌های شهری دارای پیوست‌ زیست ‌محیطی باشد

خبرگزاری ایسنا

حسن بخشنده امنیه، امروز(چهارشنبه، ۷ اردیبهشت) در آیین گرامیداشت هفته زمین پاک، در دبستان مصراحی کاشان، اظهار کرد: افزایش کیفیت زندگی مهم‌ترین هدف جوامع شهری است که یکی از مصادیق آن، در ایجاد محیط زندگی پاکیزه، سالم و عاری از آلودگی تعریف می‌شود.

وی افزود: هرچه جامعه‌ای از نظر کالبدی توسعه یافته باشد، اما دارای شاخص‌های ناامیدکننده آلودگی محیطی باشد نمی‌تواند به‌عنوان انتخاب یک شهروند برای زیست باکیفیت در دوران امروز تعریف شود.

به گزارش ایسنا، شهردار کاشان تصریح کرد: حوزه نظافت شهری، نه تنها یکی از بخش‌های مهم و کلیدی در زمینه نگه داشت شهر محسوب می‌شود، بلکه مسئله‌ای اساسی برای رشد کیفیت زندگی به شمار می‌رود.

بخشنده امینه با اشاره به اهمیت بازیافت پسماند گفت: شاخص بازیافت در کاشان قبلاً شش درصد بود که با برنامه‌های انجام شده و مشارکت مردم و سرمایه‌گذاری پیمانکاران به رقم ۱۰ درصد رسیده است که نسبت به شاخص مورد نظر همچنان فاصله معناداری داریم.

وی اظهار کرد: تا سال ۱۴۰۴، باید تولید پسماند شهری به بازه ۲ تا ۵ درصد کاهش یابد و تفکیک پسماند از مبدأ نیز تا ۱۰ درصد دیگر افزایش پیدا کند که رسیدن به این هدف، نیازمند آگاهی و مشارکت همه شهروندان و به ویژه کودکان و نوجوانان است.

شهردار کاشان افزود: افزایش فرهنگ عمومی، یکی از ضرورت‌های مدیریت پسماند است که تحول در رفتار شهروندی باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد که رعایت زمان بیرون گذاشتن زباله‌ها در ساعت ۹ شب یکی از مصادیق آن است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان نیز گفت: حفظ محیط زیست برای زندگی بشری ضروری است و امروز که علاقه مردم به طبیعت‌گردی زیاد شده، باید از آن به خوبی مراقبت کنیم وگرنه حضور گسترده در طبیعت، می‌تواند به تخریب محیط زیست منجر شود.

الهیار دولتخواه افزود: طبق آمار سازمان‌های حفاظت از محیط زیست، ۹۰ درصد مردم بی‌خبر از تأثیر خود بر حفظ محیط زیست هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد در رفتار انسان با حیات وحش، فرهنگ و آموزش‌ نقش اساسی دارند که در رسانه‌های جمعی باید به این نقش پرداخت تا با آگاهی مردم، محیط زیست نیز حفظ شود.

وی تصریح کرد: به اعتقاد جامعه شناسان، آموزش و پرورش نقش اساسی در تعیین عادت‌ واره‌های رفتاری انسان و فرهنگ عمومی جامعه دارد که اگر از دوره ابتدایی مسائل محیط زیستی و اهمیت آن برای کودکان نهادینه شود، شهروندانی تربیت می‌شوند که در آینده، با طبیعت و محیط زیست چنین برخوردی ندارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان تأکید کرد: هدف عمده گرامیداشت هفته زمین پاک، آگاه کردن همه مردم برای آلوده نکردن محیط‌ شهری اطراف شهرها است و شعار امسال به نام «سرمایه‌گذاری در زمین با حذف پلاستیک» نام‌گذاری شده تا توجه مردم را نسبت به استفاده کمتر از پلاستیک جلب کنیم.

دولتخواه گفت: پلاستیک، به یک آفت برای آسیب به زمین تبدیل شده و باید تلاش کنیم محل سکونت خود را از این چهره زشت، پاک کنیم و این کار، مختص یک روز نیست و در همه طول سال باید مورد توجه ما باشد.

سروصداهای زیاد موجب می‌شود حیوانات آشفته شوند و از روال طبیعی زندگی‌شان خارج شوند.

آیین گرامیداشت هفته زمین پاک، همراه با تجلیل از پاکبان‌های کاشان، رونمایی از طرح روز زمین پاک و نمایشگاه نقاشی و کاردستی دانش آموزان با حضور برخی از مسئولان اجرایی در دبستان مصراحی واقع در شهرک ۲۲ بهمن کاشان برگزار شد.

https://dailybulletin.ir/28/04/2022/%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d9%87%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%be%db%8c%d9%88%d8%b3%d8%aa-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%ad/