رشد 30 درصدی صادرات نفت ایران با وجود تحریم های آمریکا

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از «وال استریت ژورنال»صادرات نفت ایران در سال جاری در بحبوحه افزایش قیمت ها و کاهش عرضه انرژی که با درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین تشدید یافته، رشد کرده است.

وال استریت ژورنال  گزارش داد که صادرات نفت ایران در سه ماه اول سال به 870 هزار بشکه در روز رسیده است که 30 درصد از میانگین 668 هزار بشکه در روز سال 2021 بیشتر است.

این ارقام نشان می دهد که تلاش های ایران برای تقویت صادرات نفت موثر بوده است، زیرا تهران در حال مذاکره با قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای 2015 است.

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در اواخر اسفند ماه گفت: باوجود تلاش های آمریکا برای جلوگیری از فروش  نفت ایران با توقیف کردن نفتکش ها، صادرات نفت خام این کشور از تابستان 2021 تا کنون 40 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، صادرات ایران در سه ماهه اول سال جاری سریعتر از دیگر کشورهای خاورمیانه رشد کرد و بالاترین میزان صادرات نفت را از زمان خروج یک طرفه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته ای در سال 2018، به ثبت رسانده است. 
بخش اعظم فروش نفت ایران به چین می‌رود که با وجود کاهش شدید قیمت از زمان حمله روسیه به اوکراین، خرید نفت از روسیه را محدود کرده است. بر اساس ارقام ارائه شده توسط داده های گمرک چین، چین در ماه مارس 14 درصد کمتر از سال قبل نفت از روسیه خریداری کرده است.
 
روز چهارشنبه، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه گفت: تولید نفت روسیه در سال جاری به کمترین میزان در 18 سال گذشته خواهد رسید، زیرا این صنعت به دلیل تحریم‌های غرب و خروج شرکت‌های نفتی خارجی آسیب دیده است.
 
ایالات متحده تصمیمی عمدتا نمادین برای ممنوعیت نفت روسیه گرفته و اتحادیه اروپا هم تقریبا به تحریم نزدیک‌تر شده و آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا از تحریم حمایت می‌کند.
 پیش از اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران، تهران حدود 2.5 میلیون بشکه در روز صادرات داشت.
 تحلیلگران تخمین می زنند ایران حدود 103 میلیون بشکه نفت در دریا ذخیره کرده که در صورت دستیابی به توافق هسته ای می تواند به سرعت در بازار آزاد شود.


رشد 30 درصدی صادرات نفت ایران با وجود تحریم های آمریکا