سیلی دوم به رژیم صهیونیستی بعد از عفو بین‌الملل

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، اتحادیه آفریقا سه روز پیش از تعلیق تصمیم گرفته شده برای اعطای عضویت ناظر به رژیم صهیونیستی در این اتحادیه خبر داد و سران اتحادیه آفریقا تصمیم مربوطه برای اعطای عضویت ناظر به رژیم اسرائیل را به حالت تعلیق درآوردند و کمیته‌ای متشکل از سران هفت دولت از جمله الجزائر برای بررسی این موضوع و ارائه نتیجه آن به اتحادیه آفریقا تشکیل دادند.

روزنامه «الشروق» الجزائر با انتشار یادداشتی به قلم «حسین لقرع» با این محور نوشت که تصمیم تعلیق عضویت رژیم صهیونیستی به عنوان «ناظر» در اتحادیه آفریقا یک پیروزی دیپلماتیک برای الجزائر، متحدان آفریقایی آزاده آن، مردم فلسطین و آرمان عادلانه آن‌ها و به ضررر اشغالگری و عوامل عادی سازی آن است.

بر اساس این یادداشت، «درست است که تلاش‌های الجزایر، آفریقای جنوبی و سایر کشورها به اخراج نهایی اشغال از کریدورهای اتحادیه آفریقا آن‌طور که انتظار می‌رفت منجر نشد، اما تعلیق نیز گام مهمی در مسیر درست است و این امر باعث خواهد شد؛ روزی آخرین مرحله یعنی اخراج را به دنبال داشته باشد».

به اعتقاد نویسنده، اتحادیه آفریقا زمانی که ترجیح داد بحث و رای‌گیری را به حالت تعلیق درآورد تا به دلیل این موضوع، اختلاف شدیدی بین ۵۴ کشور عضو خود ایجاد نکند، عاقلانه عمل کرد و تصمیم گرفت پیگیری این موضوع  را به کمیته‌ای متشکل از هفت کشور از جمله الجزائر محول کند.. به ویژه که متاسفانه برخی از کشورهای آفریقایی از جمله مغرب و چاد، موافق تداوم حضور اشغالگر به عنوان عضو ناظر بودند.

در ادامه این یادداشت به ترفند صورت گرفته برای رسیدن اسرائیل به عضویت ناظر در اتحادیه آفریقا پس از ۱۹ سال در ژوئیه ۲۰۲۱ با همکاری «موسی فکی» رئیس کمیساریای آفریقا آمده است: «به هر حال اتحادیه آفریقا با این اقدام، اشتباه فکی را اصلاح کرده است. آفریقا که مدتها از اشغالگری اروپایی که کشورهایش را مثل کیک تقسیم کرد، ثروتش را غارت کرد، مردمش را به بردگی کشید و بدبختی را در آن پراکنده کرد، رنج برده و هنوز هم از آثار استعمار رنج می برد، چگونه می‌تواند یک رژیم نژادپرست نفرت‌انگیز را در صفوف خود بپذیرد؟ رژیمی که فلسطین را اشغال می‌کند، پاکسازی قومی را علیه مردم آن انجام می‌دهد، فجیع‌ترین جنایات را تا امروز علیه آنها مرتکب شده و ابتدایی‌ترین حقوقشان را از آنها سلب می‌کند».

نگارنده در ادامه تصریح می‌کند: «تعلیق عضویت رژیم اشغالگر صهیونیستی در اتحادیه آفریقا بدون شک سیلی دردناکی به صورت آن است و چند روز پس از دریافت اولین سیلی از سازمان عفو بین الملل رخ داد که در گزارش خود تأیید کرد که این اشغالگر یک “دولت آپارتاید” را در فلسطین ایجاد کرده است و حتی با فلسطینیان ساکن اراضی ۱۹۴۸ به عنوان شهروندان غیریهودی رده پایین رفتار می‌کند».

نویسنده با اشاره به جنایات روزانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس مانند تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها، مصادره زمین‌های آن‌ها و توسعه شهرک‌‌سازی نوشت که اهمیت این گزارش در افشای جنایات نژادپرستانه اشغالگر و تقاضای صریح آن برای محاکمه عاملان این جنایات در دادگاه‌های بین المللی است. آن هم در زمانی که متحدان جدید این رژیم که به عادی‌سازی روابط با آن روی آورده‌اند، در پی زیباسازی چهره زشت آن و عرضه آن در سطح بین المللی در اتحادیه آفریقا و غیره و همپیمانی امنیتی و نظامی با آن علیه همسایگانشان هستند.

در ادامه این یادداشت آمده است که تلاش‌های جدی الجزائر برای بیرون راندن رژیم اشغالگر از اتحادیه آفریقا و موفقیت آن تا کنون در تعلیق وضعیت «ناظر» که از ژوئیه ۲۰۲۱ به آن رسیده بود، پاسخی عملی به همه کسانی است که هر روز «مگس الکترونیکی» خود را برای حمله به الجزایر و تخریب وجهه آن گسیل می‌دارند و مدعی هستند که الجزائر تنها در حمایت از فلسطین شعار می‌دهد.

این در حالی است که الجزایر در جنگ فرسایشی و اکتبر ۱۹۷۳ بیش از ۳۷۰۰ شهید در راه فلسطین داده و علاوه بر آن حمایت‌های مالی، دیپلماتیک و رسانه‌ای فراوانی از فلسطین ارائه کرد و حمایت از آن را وظیفه ای مقدس و یک اصل اساسی و ثابت در سیاست خارجی خود می داند.

در بخش پایانی این یادداشت آمده است: «اما طرفی که از الجزائر انتقاد می‌کند و مگس الکترونیکی پوسیده خود را علیه آن روانه می‌کند، مدعی است که در نشست آتی آفریقا به اعطای وضعیت “ناظر” در اتحادیه آفریقا رای مثبت خواهد داد، به آرمان فلسطین خیانت کرده است و با رژیم اشغالگری که سیاست پاکسازی قومی و آپارتاید را علیه برادران فلسطینی اعمال می کند متحد شده است و به پدرخوانده آن تبدیل شده و همین ننگ برایش کافی است».

م


سیلی دوم به رژیم صهیونیستی بعد از عفو بین‌الملل