سفیر ایران: تهران نگاه مثبتی به گشایش روابط کشورهای عربی با سوریه دارد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، مهدی سبحانی در گفت و گو با روزنامه «الوطن» سوریه که امروز یکشنبه منتشر شد، تاکید کرد که ایران از هرگونه گشایش در روابط خارجی سوریه استقبال می کند.

وی گفت: ما خوشحال می شویم که سوریه به سمت روابطی حرکت کند که از دردها و رنج هایش بکاهد و زمینه را برای شکوفایی و رشد این کشور فراهم کند. 

سبحانی با بیان اینکه سوریه جایگاه بسیار ممتازی در سیاست خارجی ایران دارد، گفت: دو کشور به خوبی نسبت به نیت های هم آگاه هستند و همین مساله نقش مهمی در ایجاد آینده ای روشن خواهد داشت و هیچ کسی هم نمی تواند به این روابط آسیبی وارد کند.

وی خاطرنشان کرد که ایران همچنان به تلاش هایش برای توسعه روابط اقتصادی و کمک به سوریه برای کاستن از مشکلاتش نظیر کمبود برق و سوخت و کالاهای اساسی ادامه خواهد داد. 

سبحانی افزود: گفت و گو با مقام های سوریه برای حل مشکلات موجود در مسیر تجارت بین دو کشور ادامه می یابد.

سفیر ایران در بخش دیگر گفت و گوی خود با الوطن، گفت که ایران و روسیه در سوریه هدف مشترک دارند و آن شکست تروریسم و ایستادگی در مقابل تروریست ها و حامیان بین المللی آنهاست.

وی تاکید کرد که اختلافی بین ایران و روسیه در سوریه وجود ندارد. 

سبحانی در عین حال گفت که ایران با ترکیه در زمینه سیاست هایش در قبال سوریه و بویژه حضور غیرقانونی این کشور در خاک سوریه، اختلاف نظر دارد. 

سفیر ایران تاکید کرد که موضع تهران، ضرورت عقب نشینی نیروهای ترکیه از خاک سوریه است.

وی ابراز امیدواری کرد که ترکیه به تعهداتش در خصوص وضعیت ادلب پایبند باشد و اجازه دهد که سوریه در صلح به سر ببرد.

سبحانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره گفت و گوهای ایران و عربستان سعودی گفت که ایران به دنبال این است که روابطش با همسایگان و کشورهای اسلامی به دور از تنش باشد. 

وی افزود: ما نمی خواهیم به حوادث گذشته بپردازیم بلکه به آینده می نگریم و معتقدیم که آینده روشن است.

سبحانی گفت: مسیری که عربستان سعودی در احیای روابطش با ایران طی می کند در آینده در قبال سوریه نیز  پیش خواهد گرفت.

سفیر ایران: تهران نگاه مثبتی به گشایش روابط کشورهای عربی با سوریه دارد