گزارش امیرعبداللهیان از مذاکرات وین به کمیسیون امنیت ملی ارائه شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، محمود عباس‌زاده مشکینی درباره نشست امروز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی امروز از ساعت ۱۲ تا ۱۶:۳۰ جلسه مفصلی با وزیر امور خارجه و معاونین و دستیاران وی داشت.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس یازدهم افزود: وزیر امور خارجه گزارش مفصلی درخصوص ابعاد مختلف سیاست خارجی و همکاری‌های بین‌المللی از جمله مذاکرات اخیر وین ارائه دادند.

عباس‌زاده مشکینی عنوان کرد: برداشت کمیسیون از این گزارش این بود که طرفین مذاکره در این دوره تلاش کرده‌اند از سقف و کف مطالبات و انتظارات متقابل ارزیابی داشته باشند و با برنامه در مراحل بعدی حضور یابند و با همین جمع‌بندی به پایتخت‌های خود برای تصمیم‌گیری مراجعه کرده‌اند.

وی ادامه داد: مطلب دیگر اینکه ایران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکره شده و طرف ۱+۴ به‌ویژه غربی‌ها برای مذاکره و توافق باید جدیت داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: دور دوم مذاکرات از روز پنجشنبه شروع خواهد شد. با توجه به داشته‌های جمهوری اسلامی ایران به نظر می‌رسد زمینه‌های لازم برای کسب توافق برد- برد وجود دارد چرا که ایران به هیچ وجه تن به مذاکره برد – باخت نخواهد داد.

عباس‌زاده مشکینی تصریح کرد: در این جلسه معاون اقتصادی وزارت خارجه از توسعه و تسهیل مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای مرکزی به ویژه ترکمنستان و از آن مسیر با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان خبر داد و تاکید کرد که در ۱۰۰ روز گذشته حجم مبادلات اقتصادی با برخی از این کشورها بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش معاون وزارت خارجه و ارائه آمار سفرهای دیپلماتیک ارتباط با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به ویژه با امارات و عربستان سعودی با توجه به استقبال متقابل به جدیت و سرعت ادامه دارد.

حسین امیر عبدالهیان گزارش جامعی هم درخصوص عادی‌سازی و ترمیم و تقویت و گسترش روابط با جمهور آذربایجان داد که نهایتا به دیدار روسای جمهور دو کشور در عشق‌آباد انجامید.

گزارش امیرعبداللهیان از مذاکرات وین به کمیسیون امنیت ملی ارائه شد